Na dobry początek: Metoda Callana - co to jest?

 


Metoda Callana jest sposobem nauki języka angielskiego i hiszpańskiego, polegającym na szybkiej wymianie pytanie-odpowiedź między nauczycielem, a uczniem. Uczeń jest ‘bombardowany’ dużą ilością zdań w języku angielskim lub hiszpańskim w bardzo szybkim tempie, przez co ma szybko język ten przyswoić.

Brzmi to jak wojskowa musztra? Dokładnie! Metodę tę opracował językoznawca i metodyk Mr Robin Callan dla żołnierzy właśnie. Było to w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia we Włoszech. Światek metodyczny odebrał metodę Callana z początku bardzo sceptycznie. Jednak dziś naucza się nią oficjalnie w ponad 400 szkołach w 35 krajach. Uczyło się już nią ponad milion ludzi, w tym zdobywca nagrody Nobla Gabriel García Márquez. Jej skuteczność w nauczaniu języka angielskiego spowodowała, że kilka lat temu została opracowana również dla języka hiszpańskiego.

Tym, co zaskoczy nowego ucznia w lekcji metodą Callana jest nienaturalność zdań, którymi mamy mówić. Uczymy się tu odpowiadać na pytanie używając dokładne tej samej konstrukcji, jaka została użyta do jego zadania. Na przykład, na pytanie:

  • Czy sufit jest czerwony?

mamy odpowiedzieć:

  • Nie, sufit nie jest czerwony; jest biały.

Nauczyciel będzie starał się wyciągnąć z ucznia pełną odpowiedź, czasem podpowie słówko, poprawiając każdy błąd ucznia i w ten sposób ucząc go poprawnej wymowy. Dzięki temu uczymy się mówić pełnymi zdaniami. Nienaturalne? Trochę tak! Ale działa! 😀

Generalnie filozofia metody Callana opiera się na kolejności, w jakiej dziecko uczy się języka ojczystego: najpierw słyszy rodziców, następnie ich naśladuje, czyli powtarza, a dopiero później poznaje litery i uczy się czytać. Pisanie przychodzi na samym końcu.

Zalety metody Callana

Jest bardzo skuteczna, gdy chcesz szybko pokonać blokadę językową i zacząć płynnie mówić po angielsku lub hiszpańsku.

Na lekcji co najmniej 80% czasu poświęcone jest na mówienie i słuchanie, co przy tradycyjnych metodach szkolno-podręcznikowo-gramatycznych jest spektakularnym wynikiem.

Dynamika lekcji nie pozwala na nudę i wyłączenie się, bo nigdy nie wiadomo, kiedy padnie na nas, żeby odpowiedzieć na pytanie.

Uczy właściwego szyku zdania i wymowy.

Wykorzystuje około 3000 najpopularniejszych słów i zwrotów w języku angielskim/hiszpańskim.

Dużo praktyki, mało teorii (w przeciwieństwie przeładowanych gramatyką kursów szkolnych).

Uczy myśleć w języku obcym, bez tłumaczenia każdego pytania na polski i w drugą stronę, formułując odpowiedź. Ten etap pośredni jest skutecznie eliminowany poprzez szybkie tempo zadawania pytań i ‘popędzanie’ ucznia w trakcie odpowiedzi. Przy pierwszym kontakcie z metodą może to być trochę stresujące, ale szybko staje się naturalne.

Chcesz spróbować?

Jeżeli jesteś już znużony szkolnymi sposobami nauki języka angielskiego lub hiszpańskiego i piłowaniem gramatyki – zapraszamy do nas! Możesz wypróbować metodę Callana na sobie korzystając z lekcji próbnych. Jako szkoła z akredytacją Organizacji Metody Callana gwarantujemy Ci najwyższą jakość zajęć i najlepiej wykwalifikowanych lektorów oraz native speaker’ów.

Zapraszamy na: www.szkolahello.pl

Komentarze

  1. Polecam tę szkołę, uczyłam się w Hello angielskiego przez dłuższy czas i jestem daaaaardzo zadowolona z wyników 👍

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chcesz się nauczyć szybko mówić i rozumieć co do Ciebie mówią to sam się zdziwiłem jak szybko robisz postępy. Bez zbędnego wkuwania reguł 15 czasów na 10 zajęciach, bo one potem naturalnie podczas rozmowy same się zastosowywują. POLECAM

    OdpowiedzUsuń
  3. Metoda wygląda ciekawie, ale mam pytania?
    Czy podczas zajęć słuchacze rozmawiają (wykonując ćwiczenia) ze sobą, czy tylko z lektorem?
    Czy kurs przygotowuje do egzaminów językowych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim rozmawiamy z lektorem, ale nie unikamy konwersacji z innymi uczestnikami kursu.
      Tak zdawalność egzaminu po naszych kursach przy pierwszym podejściu to ponad 90%

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Krótki quiz znajomości czasów w języku angielskim

Jeśli wyjdziesz za Hiszpana